Как да направим SEO анализ на ключови думи?
Една от първите стъпки още със стартиране работа върху оптимизирането на вашия сайт е SEO анализът на ключови думи. Те са като компас към достигането на правилните за вашия бизнес потребители и потенциални клиенти.
Процесът по намиране на релевантните ключови думи за вашия бизнес включва проучване и анализ. Той не е лесен и изисква време, особено ако до този момент не сте сблъсквали с това. За щастие SEO курсове за начинаещи като този на SERP Acad. и модула ни по Семантично SEO биха ви помогнали по-добре да разберете процеса и да го усвоите.
В тази статия ще поставим основата и ще разгледаме в дълбочина какво представлява анализът на ключови думи, защо е важен и как правилно и ефективно да го направите.
Проучване на ключови думи – същност
Ключовите думи са изключително важни при създаването на стратегия за оптимизация. Проучването и анализът помагат за изграждането на правилна архитектура на сайта, извличане на максимални ползи за бизнеса и създаване на ефективна стратегия за съдържание.
Този процес включва идентифициране и изготвяне на списък от ключови думи и фрази, които са пряко свързани с това, което вашият бизнес предлага, неговите продукти и услуги.
Основната задача е да разберете по-добре потребителското поведение и намерение, как и какво потребителите търсят, за да определите кои са най-релевантните термини, които да използвате, когато комуникирате с вашата целева аудитория.
Обикновено този процес започва с така наречения brainstorming, при който можете да генерирате идеи. Следва извеждане на важни за вас фрази от вашия сайт, анализ на конкурентите и други стъпки, които ще разкрием по-долу.
С помощта на направеното проучване и последващия анализ можете да прецизирате важните за вас и вашите цели думи, да изберете най-подходящите за всяка една категория, продукт или услуга, с които да изградите ефективна SEO стратегия.
Типове търсения според потребителското намерение
Както вие правите своето проучване, за да достигнете до вашата целева аудитория, така и потребителите търсят и анализират, за да открият най-подходящия за тях продукт или услуга. Всяко тяхно търсене крие зад себе си определено намерение.
На база това съществуват 4 основни типа търсения:
- Информационно (Informational intent): Потребителите искат да намерят повече информация, която да ги запознае с даден продукт или услуга. Обикновено това включва търсения с фрази като “какво” и “как”. Тези потребители са в началото на фунията, като те все още не са в етап на покупка, а по-скоро проучване на пазара;
- Навигационно (Navigational intent): Потребителите искат да открият определена страница или уебсайт. Те са направили своето първоначално проучване и искат да получат по-задълбочена информация. Те може вече да знаят определени брандове и компании, от които евентуално биха закупили. Тези фрази могат да включват и бранд. Например “смартфон + {име на търговска верига}”;
- Комерсиално (Commercial intent): Потребителите търсят определен вид продукт или услуга. На този етап искат повече да научат за определен модел продукт или да разберат какво е най-актуалното и най-доброто в момента. Такива търсения са “най-добрите смартфони”, “смартфон самсунг”, “смартфон до 400 лв”, “сгъваем смартфон” и други;
- Транзакционно (Transactional intent): Потребителите са направили своето проучване, информирали са се, избрали са вида продукт и откъде да го закупят. Те се намират най-долу във фунията и имат намерението да направят покупка. Такива търсения също включват бранд или модел продукт, както и са комбинация между фрази с навигационен и комерсиален интент. Те могат да включват и думи като “покупка”, “продажба”, “купи”, “онлайн”, “магазин” и други.
Други типове търсения
Ключовите думи могат да се разглеждат и разделят не само на база намерението на потребителя, но и на база това какво обхващат.
Short-tail и Long-tail ключови фрази
Short-tail фразите представляват основната ключова фраза, която обикновено се състои между 1 и 3 думи. Те обикновено обхващат по-широко значение и се характеризират с по-голям обем от търсене.
Short-tail думите са изключително важни за целите на проучването и анализа, тъй като те се използват като “seed keywords”. Те са в основата на проучването и генерирането на идеи и откриването на пропуснати ползи за бизнеса.
На тяхна база можем да открием и важни long-tail ключови фрази, които се идентифицират с това, че обхващат много по-конкретно и специфично търсене на потребителите. Техният обем на търсене е по-малък, което ги прави по-лесни за оптимизиране.
Както short-tail фразите, така и long-tail фразите са важни, тъй като обхващат специфична болка и проблем, на който потребителите търсят решение. Много често са подходящи за оптимизиране чрез създаване на съдържание за вашия блог.
Брандови и небрандови ключови фрази
Още един начин, по който можем да разграничим ключовите думи е, че се делят на branded и non-branded.
Както и наименованието им говори, небрандовите фрази са търсения, които не включват бранд или марка. Те са по-общи търсения, свързани с конкретен продукт или услуга. От друга страна, брандовите включват продукт или услуга заедно с името на бранд или марка. Този вид фрази ни говорят за разпознаваемост на бранда, тъй като са пряко свързани с него.
Ръководство за проучване на ключови фрази
Проучването на ключовите фрази донякъде е и творчески процес, който изисква време и дълбаене в нишата. По-долу ви представяме няколко ключови стъпки при проучването на ключови думи.
Стъпка 1: Създайте списък с важни за вашия бизнес фрази
Със сигурност има ключово важни термини, които използвате и искате да таргетирате. Обикновено това са фрази, които са свързани с вашите основни категории и продукти или услуги, които представяте в тях.
Първата крачка към ефективното проучване е да направите списък с думи за проверка на тяхното представяне. Целта е да имате всички основни ключови думи, които вашите потенциални клиенти могат да използват, за да открият конкретен продукт, услуга или информация по дадена тема.
Благодарение на тях можете да направите по-задълбочено търсене и да проверите до колко фразите, които смятате, че са важни, са релевантни и има ли по-подходящи, с които да таргетирате.
Стъпка 2: Проучете за свързани фрази
Как се прави проверка на думи, свързани с основната, и как се търси в Google? Ето и откъде да започнете.
На база вече направеният основен списък проучете за още фрази, които са пряко свързани с тези, които вече сте описали. Има различни начини, по които да го направите.
Преди всичко помислете за релевантни сродни думи, напишете вашата ключова дума в SERP и вижте какви резултати ще излязат. Google е достатъчно умна като търсачка и в повечето случаи разбира смисъла на търсенето, така че да ви покаже релевантни резултати.
А какво е сродна дума? Това са думи и фрази, които се определят като синоними или имат близко до избраната от вас значение.
В някои случаи може да видите резултати, които в мета заглавието включват синоним или сродни на вашата дума. Също така е възможно избраната от вас фраза Google да разбира по съвсем друг начин и резултатите по тази фраза да не отговарят на това, което вие предлагате.
Да вземем следния пример: вашият бизнес предлага електронни устройства за четене, за които смятате, че най-подходящата фраза е “електронни книги”. Ако потърсим в резултатите, ще видим, че всъщност те включват заглавия на различни книги, които могат да се закупят в електронен вариант. Резултатите изцяло или почти не включват устройствата за четене.
Това, което следва, е да потърсите за по-подходящ термин, който да използвате. Разгледайте детайлно резултатите, вижте как вашите преки конкуренти наричат тези устройства. Използвайте други свързани термини, за да намерите правилната за продукта, който предлагате. В случая при проучване можем да открием, че “електронен четец” е най-релевантна.
А ето и колко по-различни са резултатите, които ще получите:
Тази разлика е показателна за това колко важна е тази втора стъпка от проучването на ключови думи. Процесът изисква време и задълбаване и в малките детайли, за да откриете най-релевантните за вас ключови думи и фрази.
Стъпка 3: Използвайте SEO инструменти за проучване на ключовите думи
Друга важна стъпка в допълване на вашия списък е използването инструменти за проучване и анализ на ключови думи. Благодарение на тях можете да генерирате още идеи и да откриете най-подходящите за вашия бизнес фрази.
Част от най-популярните и най-често използвани за целта инструменти са SEMRush, Ahrefs и Google Adwords Keyword Planner. Благодарение на тях можете да получите информация за свързани фрази и повече данни като обем търсене за всяка дума, потребителско намерение (интент), както и информация за метрики като Keyword Difficulty, CPC и Competitive Density.
Нека отново да вземем фразата “електронен четец”, която ще бъде нашата “seed keyword”. На база нея можем да видим в тези инструменти какъв е нейният обем търсене и какви други релевантни фрази има.
В SEMrush, в секцията Keyword Overview от менюто вляво, можем да видим първо общ преглед на фразата. Тя включва среден месечен обем търсене, потребителско намерение (intent), keyword difficulty и други метрики.
Освен това можете да вземете идеи от допълнителната информация, която ви предоставя като вариации на фразата и въпроси, които хората задават, когато търсят. След това с помощта Keyword Magic Tool ще разгърнете потенциала на дадената ключова дума като откриете всички свързани с нея думи, които имат някакво търсене.
От друга страна в Ahrefs получавате също тази информация, както и можете да видите дали Parent topic съвпада с фразата, която сте въвели. Целта е да се определи дали можете да се класирате с тази фраза.
За да може да определи този parent topic, инструментът взима предвид страницата, която се класира на първа позиция за фразата, която сте въвели и проверява дали това е фразата, по която тази страница получава най-много трафик. Ако е различна, то ще видите parent topic, който е различен от посочения от вас.
Да вземем отново за пример “електронен четец”. В случая Ahrefs ни казва, че именно това е фразата, по която първият резултат се представя толкова добре.
Подобни данни ще видите и в други инструменти. Имайте предвид, че всеки инструмент разполага със своя база данни с различен обем, която се обновява на различен период от време. Именно затова е възможно и да виждате разминавания в данните, като например в обем търсене.
Стъпка 4: Ключови думи и фрази на конкуренцията
Не на последно място, проучването включва и поглед към преките ви конкуренти. Силно препоръчително е, когато съставяте списък с важни ключови думи, да погледнете какви термини използват те и да допълните вашия списък с такива, които отговарят на вашия бизнес.
Разбира се, важно е да добавим, че не е добра практика да прилагате всичко, което вашият конкурент прави, защото не всичко може да е релевантно за вас. Но проучването и анализът на конкуренцията е още един чудесен начин за генериране на допълнителни идеи и за справка с актуални тенденции на пазара.
Ако не сте сигурни кои са най-големите ви конкуренти, използвайте инструменти като Ahrefs. Въведете важна ключова дума и вижте кои са топ 10 резултата в SERP. Разграничете тези, които пряко ви конкурират и допълнително ги проучете.
Стъпка 5: Опознайте добре нишата
Всичко, което до този момент споделихме, няма да бъде достатъчно ефективно, ако не познавате добре дадената ниша и проблемите, които потребителите имат.
Запознайте се с всяка част от дадената индустрия, какво търсят потенциалните клиенти, кои са болките, на които те не намират решение. За целта посетете форуми, Q&A сайтове и други подобни, които са с информативна цел. Много често из форумите потребителите търсят решение на проблем, който вие може да разрешите. Те са и допълнителен начин за генериране на идеи при проучване на ключови думи и теми, по които да създадете съдържание.
Доброто познаване, непрекъснато актуализиране и следене за промени и нови тенденции ще ви отведе крачка напред пред вашите конкуренти.
Как се прави анализ на ключови думи за SEO
Когато направите своето проучване, следва да анализирате всички събрани данни, за да ги използвате по правилния за вашия бизнес начин.
Проверете какъв е обемът търсене
Обемът търсене е средно месечната стойност на търсене от потребителите по тази фраза. Колкото по-висока е тя, толкова по-голямо е търсенето и интересът към нея.
Това дали ще таргетирате по ключова дума с по-голям или по-нисък обем на търсене зависи от различни фактори, включително от това до колко голяма е конкуренцията в нишата и какви са вашите цели.
Много често можете да бъдете подведени и да изберете фраза с голямо месечно търсене, но не толкова релевантна, пред фраза, която е с по-малко търсене, но е много по-подходяща за бизнеса. В тези случаи ви съветваме да заложите на термини, които са с по-малко търсене, но изцяло отговарят на това, което предлагате и няма да подведат потребителя.
Изследвайте потребителското намерение
Потребителското намерение или search intent, както ще го срещнете в инструментите, ни дава информация относно това с каква цел потребителите търсят по дадена фраза. Както в началото на статията споделихме, има няколко основни типа търсения според search intent, а именно: informational, navigational, commercial и transactional.
Тези данни ви помагат да разберете колко ценен ще бъде за вас дадения трафик и дали дадена фраза е подходяща за таргетиране на категория или създаване на блог статия.
Разгледайте Keyword Difficulty
Това е метрика, която ни показва колко трудно би било да се класираме в органичните резултати по съответната или накратко колко конкурентна е тя. Колкото по-висока е метриката, толкова по-трудна за класиране е. В SEMRush тази стойност варира от 0 до 100, като 100 означава силно конкурентна дума.
Какви са SERP Features резултатите
SERP Features ни показва какви видове резултати се класират за тази дума, включително изображения, видеа, продукти и други. Това ни дава по-пълна картина за резултатите, които ще видим в SERP.
Какво показва Cost-per-click метриката
Cost-per-click или CPC е метрика, която обикновено се използва при Google Ads рекламите. Тя показва колко рекламодателите плащат, когато някой кликне върху реклама, която таргетират с определената ключова дума.
Въпреки че CPC не е пряко свързана с SEO, тя ви разкрива колко голям е потенциала на фразата за получаване на органичен трафик при таргетиране.
На база цялата получена информация можете да съставите списък с трудни думи и такива, които са лесни за оптимизиране. Разделете ги и смислово според отделните ви категории. По този начин ще изградите така нареченото семантично ядро.
Защо е важен анализът на ключови думи?
Както по-горе казахме, проучването и анализът на ключовите думи е една от първите стъпки в създаването на работеща за бизнеса SEO стратегия. С тяхна помощ виждаме какво всъщност вълнува потребителите, кои са пропуснати ползи за бизнеса, какво е потребителското поведение и как се променя то.
Задълбоченият анализ помага да изградите работеща стратегия за създаване на съдържание с фрази от направеното проучване. Ключовите думи в текста играят важна роля, защото допринасят за семантично обогатяване на текста.
Събраната информация ви позволява да комуникирате по правилния начин с вашата целева аудитория, да отговорите на ключови за нея въпроси, да дадете повече стойност. Също така помага и да вземете повече органичен трафик и по-ефективно да оптимизирате съдържанието си на база какво търсят потребителите.
Важно е да уточним, че всеки бизнес и всяка ниша е строго индивидуална и изисква индивидуален подход. Стъпките и съветите, които ви предоставяме по-горе са основата, върху която да стъпите и началната точка, от която да започнете.
Всички решения за оптимизация, които взимате, трябва да бъдат на база вашите цели, нуждите на потенциалните клиенти, релевантността и качеството, което предоставяте на потребителите.